Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

AKTUALNOŚCI

14 września 2020

Opłata cukrowa i od sprzedaży napojów alkoholowych w małych opakowaniach od 1 stycznia 2021 roku

17

W Dzienniku Ustaw z dnia 31 sierpnia br. (poz. 1492) opublikowana została ustawa z dnia 14 lutego 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów, wprowadzająca od 1 stycznia 2021 roku zmiany w przepisach w związku z promocją prozdrowotnych wyborów; m.in. opłatę cukrową i związaną ze sprzedażą napojów alkoholowych o objętości nieprzekraczającej 300 ml tzw. małpki. 

Zmiany dotyczą m.in. przepisów:

  • ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi – m.in. w zakresie wprowadzenia nowej opłaty od sprzedaży napojów alkoholowych w opakowaniach o objętości nieprzekraczającej 300 ml;
  • ustawy z dnia 11 września 2015 r. o zdrowiu publicznym – m.in. w zakresie wprowadzenia nowej opłaty od niektórych napojów z dodatkiem substancji o właściwościach słodzących, oraz kofeiny lub tauryny.

Planowanym terminem wejścia w życie ustawy był 1 lipca 2020 roku, jednak na podstawie art. 19 ustawy z dnia 14 sierpnia 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w celu zapewnienia funkcjonowania ochrony zdrowia w związku z epidemią COVID-19 oraz po jej ustaniu, termin wejścia w życie ww. przepisów został przesunięty na 1 stycznia 2021 r.

Zmiany oznaczają dla przedsiębiorców sprzedających napoje alkoholowe przeznaczone do spożycia poza miejscem sprzedaży na podstawie zezwolenia, wniesienie opłaty związanej ze sprzedażą napojów alkoholowych o objętości nieprzekraczającej 300 ml (25 zł od litra stuprocentowego alkoholu sprzedawanego w takich opakowaniach). 

Opłata od napojów słodzonych podzielona jest na część stałą i zmienną: 

  • Opłata stała to 5...
To co widzisz, to tylko 30% treści...Aby uzyskać dostęp do całości, kup prenumeratę