Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Akt notarialny z lipca 2018 roku obejmował następujące czynności: zawarcie umowy zniesienia współwłasności, dział spadku, usuwanie długu, umowa świadczenia w miejsce wykonania (datio in solutum), warunkowa umowa świadczenia w miejsce wykonania, ugoda.

Po śmierci BJ (babcia) w dniu 27.11.2016 r. jej wnukowie I. i M. nabyli spadek na podstawie testamentu po 1/2 udziałów (prawomocne postanowienie sądu).

W dniu 20.05.2017 r. zmarł TJ (dziadek) a spadek po nim nabył SJ (syn) i (ojciec I i M a mój były mąż i dłużnik).

W skład spadku po BJ wchodzą m.in: - udział wynoszący w 1/2 we własności mieszkania w miejscowości G, udział wynoszący w 1/2 we własności nieruchomości w miejscowości M, udział wynoszący w 1/2 we własności nieruchomości w miejscowości S oraz inne udziały (samochód, gotówka).

Synowie oświadczyli, że wskutek dziedziczenia stali się współwłaścicielami w udziałach po 1/4 nieruchomości i pozostałych składnikach majątku. W dalszej części aktu SJ (ojciec I. i M) oświadczył, że jest współwłaścicielem w udziale wynoszącym 1/2 w nieruchomościach i pozostałych składnikach majątku. I. M. i ich ojciec dokonali nieodpłatnego częściowego zniesienia współwłasności w ten sposób, że: - I i M nabyli po 1/2 części własności mieszkania w miejscowości G, po 1/2 części własności nieruchomości w miejscowości M. I i M znieśli współwłasność nieruchomości w miejscowości S którą nabył na wyłączność SJ (ojciec chłopców). I i M nabyli również inne składniki (samochód, gotówka).

JJ oświadczyła, że przysługuje jej wierzytelność pieniężna od jej byłego męża wraz z odsetkami (na podstawie postanowienia sądu rejonowego z lipca 2010 roku w wysokości około 183.000 zł) co SJ potwierdził i uznał (postanowienie nie zostało wykonane a dochodzenie zakończyło się wyrokiem karnym z 2016 roku wymierzonym SJ z art. 30 kk). SJ oświadczył, że w związku z dziedziczeniem testamentowym po matce (BJ) przysługuje mu zachowek od każdego z synów w kwocie po 98.000 zł każdy. Oświadczył również, że w celu umorzenia przysługujących JJ (była żona) bezspornych wierzytelności zobowiązał się do przeniesienia na rzecz JJ tych wierzytelności z tytułu zachowku przysługującego mu od synów I i M. JJ przyjęła i nabyła wierzytelności z tytułu zachowku zwalniając jednocześnie SJ z długu (datio in solutum). Wskutek powyższej czynności dłużnikami JJ stali się jej synowie I i M. I i M w celu umorzenia wierzytelności z tytułu zachowku przysługującej JJ (matce) przenieśli na jej rzecz swoje udziały po 1/2 każdy w nieruchomości w miejscowości M (pod warunkiem wydania przez naczelnika US zaświadczenia o zwolnieniu z podatku). JJ przyjęła przeniesienie tych udziałów i zwolniła swoich dłużników M i I (synów) z długu.

W drugim akcie zawartym w sierpniu 2018 roku doszło do zawarcia umowy przeniesienia udziałów we współwłasnościach pomiędzy I i M a JJ. Akt odnosi się do treści aktu z lipca 2018 roku i wskazuje, że w celu umorzenia przysługującej JJ względem synów wierzytelności z tytułu zachowku, I i M przenoszą na rzecz JJ swoje udziały po 1/2 części we współwłasności nieruchomości w miejscowości M a JJ to przeniesienie przyjęła zwalniając swoich synów I i M z długu. Uwzględniając w/w akty proszę o informację czy synowie (I i M) powinni zapłacić podatek dochodowy z tytułu zwolnienia z długu przez matkę (JJ)?

ODPOWIEDŹ

Zbycie własności udziałów w nieruchomości przed upływem 5 lat, liczą...

 

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 12 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu"
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!