Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Wynajmuję dwa garaże. Przychody z ich prywatnego najmu opodatkowuję ryczałtem. Od listopada będę wynajmować w ramach tego samego źródła przychodów mieszkanie. Czy dla najmu mieszkania mogę skorzystać z opodatkowania według skali podatkowej?

Nie, jeśli Podatnik wybrał opodatkowanie przychodów z najmu prywatnego w formie ryczałtu, to wybrana przez niego forma opodatkowania ma zastosowanie do źródła przychodów jakim jest prywatny najem bez względu na przedmiot najmu (garaż czy mieszkanie).

 

UZASADNIENIE

Z uregulowań zawartych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że pozarolnicza działalność gospodarcza, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz najem, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą, wskazany w art. 10 ust. 1 pkt 6 ww ustawy, stanowią dwa odrębne źródła przychodów.

Zatem decydując się na osiąganie przychodów z wynajmowania posiadanych składników majątku, podatnicy zasadniczo mają wybór pomiędzy najmem prowadzonym w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej i tzw. najmem prywatnym. Ich zaliczenie do odpowiedniego źródła, czyli działalności gospodarczej, bądź najmu określonego w art. 10 ust. 1 pkt 6 ww ustawy, pozostaje zatem - zgodnie z przepisami – w gestii podatnika.

W związku z powyższym, gdy jesteśmy właścicielami wynajmowanej nieruchomości to możemy rozliczać najem jako tzw. najem prywatny (czyli jako odrębne źródło przychodów: najem, podnajem, dzierżawa). Najem prywatny można rozliczać według skali podatk...

To co widzisz, to tylko 30% treści...Aby uzyskać dostęp do całości, kup prenumeratę