Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

27 lipca pracownica osiągnęła wiek emerytalny złożyła nam PIT2, zaznaczając, że korzysta z ulgi dla seniorów. 30 lipca będzie miała wypłacone wynagrodzenie za mc lipiec i odprawę emerytalną. Czy od wypłaconego wynagrodzenia i odprawy naliczamy podatek dochodowy i uwzględniamy koszty uzyskania przychodów?

Jeśli wypłata wynagrodzenia i odprawy następuje  po nabyciu przez pracownicę prawa do emerytury, ale przed otrzymaniem pierwszej emerytury, to wówczas te świadczenia korzystać będą  ze zwolnienia z podatku.

Wskazuje na to wprost  art. 21 ust.1 pkt 154 ustawy o PIT. I tak: zwolnione z podatku  są  m.in. przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy, z umów zlecenia, o których mowa w art. 13 pkt 8, z zasiłku macierzyńskiego, o którym mowa w ustawie z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, oraz z pozarolniczej działalności gospodarczej, do których mają zastosowanie zasady opodatkowania określone w art. 27, art. 30c albo art. 30ca albo ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym w zakresie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, otrzymane przez podatnika po ukończeniu 60. roku życia w przypadku kobiety i 65. roku życia w przypadku mężczyzny, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 85 528 zł, pod warunkiem że podatnik podlega z tytułu uzyskania tych przychodów ubezpieczeniom społecznym w rozumieniu ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych oraz podatnik, mimo nabycia uprawnienia, nie otrzymuje emerytury lub renty rodzinnej, o których mowa w ustawie z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Podobnie te kwestię widzi dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 6 września 2022 r., sygn. 0112-KDIL2-1.4011.550.2022.2.K.